top of page

Szczepan Paśnik - dzieje upiornego małżeństwa (Warszawa 1922)Szczepan Paśnik - pierwszy polski seryjny morderca. To historia młodych kobiet, które w międzywojennej niepodległej Polsce wyruszyły z prowincji w poszukiwaniu szczęścia i lepszego życia.


Zimą 1922 roku do Warszawy przybyły dwie dwudziestoletnie Ukrainki. Marianna Moroz i Michalina Matwiejew. Wkrótce jedna z nich znalazła pracę u rolnika mieszkającego w okolicy Grodziska i wspólnie z nim wyruszyła do jego gospodarstwa. Następnie słuch po niej zaginął.


Marianna Moroz - pierwsza zidentyfikowana ofiara seryjnego mordercy


Policjanci prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw, do których od dwóch miesięcy dochodziło w okolicach Warszawy, kilka dni później dotarli do Michaliny Matwiejew i przekazali jej szokującą wiadomość. Okazało się, że Mariannę Moroz znaleziono martwą w pobliżu Błonia. Przed śmiercią kobieta odbyła stosunek seksualny. Udało się ją zidentyfikować dzięki znalezionym przy niej listom pisanym po ukraińsku. Wszystkie inne dokumenty, podobnie jak wierzchnie ubranie zostało kobiecie skradzione.


Szczepan Paśnik - polowanie na mordercę


Teraz policjanci mieli już rysopis sprawcy, dwie kobiety, które mogły go rozpoznać, a przede wszystkim całkiem dobre rozeznanie w jego sposobie działania. Wiadomo było, że swoje zbrodnie popełnia w miejscowościach znajdujących się na południe od Warszawy, w pobliżu stacji kolejowych. Wiadomo było też, gdzie morderca szuka swoich ofiar. A to już stwarzało pewne możliwości. Rozpoczęło się polowanie na mordercę. Wkrótce okazało się, że był nim Szczepan Paśnik. W popełnianiu zbrodni pomagała mu jego małżonka - Józefa. Aby dowiedzieć się więcej, wysłuchaj odcinka!


Źródła

Książka: Kamil Janicki „Seryjni mordercy II RP”

Comments


bottom of page