top of page

LISTA BONUSOWYCH ODCINKÓW DLA PATRONÓW

Zostając patronem Zbrodni na Patronite lub subskrybując kanał na Spotify, otrzymujesz dostęp do archiwum bonusowych treści z ostatnich dwóch lat. Oto lista spraw, o których opowiadałam patronom w latach 2021 i 2022.

 

Jak uzyskać dostęp do 27 dodatkowych odcinków Zbrodni Prowincjonalnych?


Zostań patronem na Patronite    

Subskrybuj kanał na Spotify 

1. ARKLOW 2013

Morderczyni, samobójczyni, czy ofiara tragicznego wypadku? Historia dzisiejszej bohaterki sprawia, że refren „Kocham cię jak Irlandię” brzmi wyjątkowo ironicznie. Oto historia Ice Queen Killer – najbardziej znienawidzonej Polki w Irlandii.

2. BALI 2014

Rajskie krajobrazy, ciepło, fascynująca kultura – Bali to miejsce uwielbiane przez turystów z całego świata. Ale jak to zwykle bywa z rajami na ziemi, w końcu pojawia się w nich szatan. Posłuchajcie zatem o Heather Mack i zbrodni na Bali.

3. CROWBOROUGH 1924

To jest sprawa, która koniecznie musiała się pojawić na tym kanale. Historia zbrodni na kurzej fermie w Wielkiej Brytanii, w miejscowości nawiedzanej przez lewitujący demoniczny worek sadzy. Sprawa jest rozwiązana, a przynajmniej oficjalnie zapadł w niej wyrok. Ale do dziś wielu się zastanawia, czy był słuszny.

 

4. GDAŃSK 2015

Zabójstwo czy samobójstwo? Wydawałoby się, że tych dwóch rzeczy nie da się ze sobą pomylić. Ale w tej sprawie, jak się okazuje, to nie było takie proste. To bardzo dziwna historia tragicznej śmierci nastolatki z Wejherowa.

5. GLIWICE 2008

Historia zaginięcia nastoletniej Iwony W. I nie chodzi o Iwonę Wieczorek. A o Iwonę Walczak - nastolatkę z Gliwic, która wyszła z domu nocą, gdy jej rodzice spali i nigdy już nie wróciła. Choć wcale nie odeszła daleko.

6. HONGHERINGE WOLF Wolf 2000

Żołnierz Legii Cudzoziemskiej, pisarz, rzeźnik, mąż, ojciec i morderca – czy jedna osoba może łączyć wszystkie te funkcje? Okazuje się, że tak. Ta historia z małej holenderskiej wioski to jedna z najdziwniejszych biografii, jakie można sobie wyobrazić.

 

7. KUTNO 2013

Niedaleko dworca w Kutnie, przy ulicy Sienkiewicza stoi stary parterowy dom z czerwonej cegły. W tym domu doszło do tajemniczej zbrodni. 16 października 2013 roku Józef przyszedł bez zapowiedzi do córki swojej ukochanej i oznajmił jej, że stało się coś dziwnego i jej matka chyba nie żyje. Co się stało?

8. LAYLAND 1983

To jedna z najbardziej niewiarygodnych zbrodni prowincjonalnych, jakie można sobie wyobrazić. Mężczyzna z rozciętą klatka piersiową zwisa z mostu za jedną nogę. To prawdopodobnie najbardziej nieudolna próba ukrycia morderstwa w historii wszechświata.

9. WARSZAWA 1971

Morderca, skandalista i gwiazda kina – Jerzy Nasierowski. To jeden z największych skandali obyczajowych Polski Ludowej. Z pozornie mało tajemniczej sprawy – włamania, które zakończyło się przypadkową śmiercią – wyszła szokująca historia, w którą wmieszane były głośne nazwiska ze świata kultury.

10. OPOCZNO 2012

Nieco makabryczna historia morderstwa, do którego doszło przy ulicy o niewinnie i radośnie brzmiącej nazwie Słoneczna – w Opocznie. W tę sprawę zabójstwa, jak sami zobaczycie zamieszanych było wyjątkowo dużo osób.

11. NIEZNANA MIEJSCOWOŚĆ 1981

Zagadkowa historia morderstwa, o którym nie wiele wiadomo. Było złamanie tajemnicy spowiedzi, toksyczna rodzina i wiele więcej. Wiadomo też, że sprawca tej zbrodni od lat żyje gdzieś obok nas.

 

12. PAWŁOWICE 2008

Historia operacji plastycznej, która doprowadziła do śmierci kobiety i ujawniła brudne sekrety pewnej szanowanej rodziny z wrocławskiego przedmieścia. Jednak za zamkniętymi drzwiami zamożne rodziny nieraz niczym nie różnią się od marginesu społecznego.

13. TCZEW 1985

Zapomniana historia niepokornej nastolatki z Tczewa, od której śmierci upłynęło już ponad 35 lat. Swoje tajemnice Ewa zabrała do płytkiego grobu w krzakach dzikiego bzu.

 

14. WARSZAWA 1938

Aż trudno uwierzyć ile kobiet może mieć motyw, by zabić jednego architekta. W dzisiejszej sprawie, która pochodzi z 1938 roku, podejrzane będą bowiem same kobiety. I jak w dobrym kryminale wszystkie mają swoje sekrety.

 

15. WIMBLEDON 2018

Mam dla was totalnie pokręconą historię. Mamy tu świat londyńskich celebrytów, ou pair z francuskiej prowincji, oskarżenia o molestowanie dzieci i zamieszanie w siatkę pedofilską oraz uprawianie czarnej magii pod adresem byłego członka irlandzkiego booysbandu Boyzone i wreszcie okrutne morderstwo z bardzo nieudolną próbą pozbycia się ciała.

​16. HAPPY VALLEY 1941

Trwa II wojna światowa. Gdzieś w kolonialnej Kenii brytyjski arystokrata zostaje znaleziony martwy. Przed sądem staje inny arystokrata, a zeznania w sprawie doprowadzają opinię publiczną do wściekłości, gdy na jaw wychodzą obyczaje dekadenckiej społeczności białych osadników w Kenii.

 

17. ADELAJDA 1983

Pięć ofiar, z których najstarsza miała 25 lat. Tajemnicza grupa przestępców seksualnych i porywaczy działająca pod nazwą The Familly, której przypisuje się skrzywdzenie nawet 150 młodych osób i dzieci. Jeszcze jedna teoria spiskowa czy autentyczny spisek zabójców?

 

18. SOQUEL 1970

Lato miłości to też czas, w którym w USA doszło do wielu zbrodni. Żeby opowiedzieć tę historię, musimy przenieść się do roku 1970, do Soquel w pobliżu Santa Cruz, w Kalifornii. Będzie to historia mordercy realizującego opętańczą misję, zostawiającego dziwaczne liściki. Mordercy, który uważał się za proroka.

 

19. FORREST TOWN 1998

Historia zbrodni, która zainspirowała powstanie miniserialu „Ogrodnicy” dostępnego na HBO. Opowieść o dwóch bardzo dziwnych, aspołecznych parach żyjących w izolacji. Gdy jedna z nich znika, przez wiele lat nie wzbudza to niczyjej podejrzliwości.

 

20. KOWNO 2009

Morderca, któremu kibicuje cały naród i wszyscy mają nadzieję, że nie zostanie schwytany. Możliwe? Owszem. Taka sytuacja jakiś czas temu wydarzyła się na Litwie. A w tle polityka, pedofilia i brzydka batalia o prawa rodzicielskie.

 

21. MARGATE 2007

W 2007 roku w Margate, spokojnym nadmorskim miasteczku, wybuchła prawdziwa sensacja. W jednym z ogródków przylegających do szeregowców odkryto ludzkie szczątki. Wkrótce okazało się, że były to szczątki nastoletniej dziewczyny, która zaginęła jakiś czas wcześniej. I nie była jedyna.

 

22. OCHOTNICA 1907

Zapraszam na opowieść z początków XX wieku, która przetrwała do dzisiejszych czasów dzięki pewnemu zdjęciu. Jest na nim 42-letni góral, który zaledwie kilka tygodni wcześniej wrócił z Ameryki i zaginął.

 

23. SINGLETON 1999

Albo jest to historia jednej z najgorszych zbrodni, jakie człowiek może popełnić. Albo opowieść o największej niesprawiedliwości i najgorszej pomyłce wymiaru sprawiedliwości, o jakiej słyszałam. Posłuchajcie historii z Kathleen Folbigg.

 

24. WARSZAWA 2004

Dziś opowiem wam historię dwóch braci, Nigeryjczyków, którzy przyjechali do Polski, do Warszawy i obaj zginęli tu tragiczną śmiercią. W zupełnie innych okolicznościach, niezależnie od siebie.

 

25. POTĘGOWO 1960

Na wyjaśnienie tajemniczego zaginięcia Marysi z Potęgowa trzeba było czekać 20 lat. Jednak co do tego, czy w tej sprawie sprawiedliwości stało się zadość, mam pewne wątpliwości.

 

26. ZACISZE 2012

Mam dla Was historię, która dzieje się trochę na warszawskim Zaciszu, trochę w Irlandii i która obejmuje łącznie 18 lat. I jestem przekonana, że przynajmniej raz, słuchając o tym co się wydarzyło, pacniecie się ręką w czoło, mówiąc „nie wierzę!”.

 

27. STARA WIEŚ PIERWSZA 2001

Danuta, o której dziś wam opowiem, mogłaby napisać podręcznik zatytułowany „Jak nie zlecać morderstwa”. To historia sąsiedzkiego konfliktu i wyjątkowo nieporadnego spisku, w którym główną rolę miał odegrać płatny zabójca znaleziony na bazarku.

28. OLSZANKA 1990

Matka sołtysa idąc do obory, żeby wydoić krowę, potknęła się o ludzką nogę. Czy może być bardziej adekwatny początek opowieści o zbrodniach prowincjonalnych?

bottom of page