top of page

Ballada o wyrodnych dzieciach (Pieruszyce 1929)Oto polski, międzywojenny odpowiednik zbrodni z Amityville. I choć w Pieruszycach obyło się bez nawiedzonego domu, sprawa do dziś jest szokująca, a zdjęcie siedmiu trumien wystawionych przed domem trudno wyrzucić z pamięci.W kryminalnej historii Polski nie brakuje szokujących spraw, ale żadna nie przypomina tej z Pieruszyc – wsi, w której zresztą kilka lat później doszło do masowej rzezi kurczaków. Jeśli coś w ogóle przypomina historię rodziny Koniecznych, to słynna amerykańska sprawa z Amityville. Jak na opowieść z pogranicza horroru przystało, sprawa ma też swoją upiorną piosenkę, która przetrwała aż do dziś na lokalnych jarmarkach.Posłuchaj ojcze, posłuchaj matko, jakie są dzieci wyrodne,
Stają się katami, was nie szanują i popełniają też zbrodnie.
Z uwagą sobie, proszę, posłuchajcie, co w Pieruszycach się stało,
Syn porąbał matkę, braci i siostry, wyrąbał rodzinę całą.

Zbrodnia w grudniową noc


W środku nocy z 1 na 2 grudnia 1929 roku mieszkańców Pieruszyc obudziły krzyki dobiegające z zewnątrz i łomotanie do okien i drzwi. Hałasu narobił Czesław Konieczny, który przybiegł do wsi z makabryczną nowiną. Jego rodzina - matka, dwie siostry i czterech braci - została wymordowana we własnych łóżkach. Dość szybko okazało się jednak, że Czesław mógł mieć ze śmiercią rodziny więcej, niż przyznawał. W domu Koniecznych od dłuższego czasu nie działo się najlepiej. Szczególnie od śmierci ojca rodziny, który po latach wygnania i rosyjskiej niewoli powrócił do domu.
Siedem trumien w Pieruszycach


5 grudnia odbył się pogrzeb rodziny Koniecznych. Siedem trumien stało na podwórzu przed domem, w którym zostali zamordowani. Według niektórych źródeł na pogrzeb przybyło 10 tysięcy osób. W tym samym czasie Czesław Konieczny został przewieziony do aresztu w Ostrowie. Policja bała się trzymać go w Pleszewie, w obawie, że funkcjonariuszom nie uda się zapanować nad tłumem i może dojść do samosądu.


Co się stało w Pieruszycach?

Źródła


O gminie:


O sprawie:

Prasa z epoki

Comments


bottom of page