top of page

Marceli Nowotko - świadkowie słabości (Warszawa 1942)



Marceli Nowotko to nazwisko w dzisiejszych czasach niemal zupełnie zapomniane. Jego tajemnicza śmierć w 1942 roku dała początek wielu mitom, kłamstwom i manipulacjom w czasach PRL-u.


Czy w czasie II wojny światowej nie grasowali mordercy inni niż ci w wojskowych mundurach? A może takie zbrodnie po prostu nie były przez nikogo badane i ginęły gdzieś w tym morzu śmierci, które przelewało się przez całą Europę. Zastanawiałam się nad tym już od pewnego czasu i szukałam spraw kryminalnych z czasów II wojny światowej – takich które nie byłyby typowymi zbrodniami wojennymi. Tylko zawierałyby jakiś czynnik ludzki i wiązała się z kryminalną zagadką. I taka jest właśnie sprawa śmierci Marcelego Nowotki.


Marceli Nowotko - jak naprawdę zginął?


W tej sprawie można mnożyć pytania, ale nie odpowiedzi. Czy Marceli Nowotko zginął z rąk braci Mołojców, czy też jego śmierć posłużyła jedynie za pretekst do pozbycia się niepokornego towarzysza? Czy komuniści, gestapo i AK współpracowali przy likwidacji Nowotki? Komu zależało na tym, żeby prawda na ten temat nigdy nie ujrzała światła dziennego?


O tym usłyszycie w odcinku "Świadkowie słabości".





Źródła:

Książka: Dariusz Baliszewski „Historia nadzwyczajna”

Spektakl Teatru Telewizji „Mord założycielski”




Comments


bottom of page