top of page

Zagubieni Chłopcy (Lisewo Malborskie 2002)

Zaktualizowano: 22 lis 2020


Dzisiejsza historia jest podwójnie wstrząsająca, bo oprócz zbrodni, która jak wiadomo jest nieodłącznym elementem tego podcastu, dochodzi w niej do skazania niewinnego człowieka. Jeśli pomyśleliście, że będę mówić o sprawie Tomasza K., to macie rację, ale się mylicie.
Tomasz Komenda nie był jedyny


Za sprawą filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, który pojawił się w kinach we wrześniu tego roku, ta dramatyczna historia człowieka niesłusznie skazanego za odrażającą zbrodnię zyskała dużo rozgłosu. Zwłaszcza że zbiegło się to z procesem i skazaniem prawdziwych sprawców tego przestępstwa.

Ja natomiast chciałabym zająć się dzisiaj sprawą, która nie zyskała aż tyle rozgłosu, a w której też skazany został niewinny człowiek – przypadkiem akurat jest to również mężczyzna o imieniu Tomasz, którego nazwisko również zaczyna się na literę K. Ale to zupełnie inna osoba. Bo niestety Tomasz Komenda nie jest jedyną osobą w taki sposób wrobioną w zabójstwo. Takich przypadków jest znacznie więcej zarówno w Polsce jak i na świecie.

Marcin Skotarek


Historia, którą dziś wam opowiem, zaczyna się 2 września 2002 roku, w poniedziałek. A więc był to pierwszy dzień szkoły, jako że 1 września akurat w tym roku przypadał w weekend. 10-letni Marcin Skotarek z Lisewa Malborskiego zaczynał właśnie czwartą klasę szkoły podstawowej. Niestety tego samego dnia został znaleziony martwy na polu oddalonym kilometr od rodzinnego domu.


Mordercę złapano w niespełna dwa tygodnie i skazano w ciągu roku. Oskarżonym był Tomasz K. - upośledzony umysłowo 24-latek z sąsiedniej wsi. Gdy trzy lata później w identyczny sposób zginął w okolicy inny chłopiec, stało się jasne, że Tomasz K. był niewinny. Jak to się stało, że został skazany i kim był prawdziwy morderca? Posłuchajcie.Źródła


Książki:

Iza Michalewicz: „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X”

Violetta Krasnowska: „Będziesz siedzieć. O polskim systemie niesprawiedliwości”

Tomasz Kin: „Bez przedawnienia”O gminie:


O sprawie:Komentarze


bottom of page