top of page

Dobry plan rodziny Jamesa Duncana (Layland 1983)

Zaktualizowano: 27 sty 2021To jedna z najbardziej niewiarygodnych zbrodni prowincjonalnych, jakie można sobie wyobrazić. Mężczyzna z rozciętą klatka piersiową zwisa z mostu za jedną nogę. Oto sprawa najbardziej nieudolnej próby ukrycia morderstwa w historii wszechświata.


Życie w Layland toczyło się wokół działających tutaj kopalni węgla jeszcze do lat 80. Wtedy to złoża zaczęły się wyczerpywać. Kolejne kopalnie zamykano, miasteczko podupadało. Dzisiaj na wzgórzach otaczających Layland straszą ruiny porzuconych kopalni. Mieszka tu może 25 mieszkańców. Stoi sporo opuszczonych domów. Budynek dawnego liceum, dzisiaj z oknami zabitymi dechami. Taka właśnie miejscowość widmo. Wygląda to wszystko jak Disneyland dla miłośników Urbexu. Ale w roku 1983, gdy zdarzyła się ta historia, miasto jeszcze tętniło życiem.
Aby uzyskać dostęp do bonusowych materiałów, zacznij wspierać Zbrodnie Prowincjonalne na YouTubie.


Prosto z mostu


Pod koniec stycznia 1983 roku policjanci podczas wieczornego patrolu znaleźli mężczyznę zwisającego do góry nogami z mostu Wiggins Bridge nad rzeką Greenbrier w pobliżu miasteczka Hinton. Okoliczności, w jakich znaleźli ciało, były dość niezwykłe, bo tuż przed tym, jak radiowóz zbliżył się do mostu, odjechał z tego miejsca samochód, a na brzegu rzeki jakiś człowiek w panice uciekł w krzaki. Wyglądało więc na to, że przyłapali kogoś na gorącym uczynku. Tylko, co teraz robić – gonić kolesia, który uciekł w krzaki, ścigać samochód, czy sprawdzić o co chodzi z tym wiszącym z mostu człowiekiem. A ich jest tylko dwóch i jeden radiowóz. Wybrali opcję minimum, czyli zajęcie się wiszącym człowiekiem. Był nim poszukiwany od kilku dni 35-letni James Duncan.


Wiggins Bridge - to tu w 1983 roku znaleziono Jamesa Duncana


Grunt to rodzinka


Już następnego dnia po zaginięciu policja dokonała zatrzymania. Aresztowano żonę Jamesa, Cleo Duncan, jej syna z pierwszego małżeństwa oraz matkę, mieszkającą w sąsiednim domu Dorothy Grubb. Historia, którą opowiedzieli, mogłaby posłużyć za scenariusz czarnej komedii. Tyle że wielu widzom jej fabuła mogłaby się wydać zbyt mało wiarygodna.


O sprawie możecie posłuchać w specjalnym odcinku z cyklu "Prowincje świata" dostępnym dla patronów podcastu od 27.01.2021.


Źródła


Comments


bottom of page