top of page

Ubek kocha najbardziej - rodzina Misków (Szprotawa 1946)


Losy rodziny Misków, która zginęła w 1946 roku, do dziś poruszają mieszkańców Szprotawy do tego stopnia, że postanowili stworzyć własną amatorską grupę śledczą, by rozwiązać tę sprawę.


Rok 1946 był jednym z najtrudniejszych, najbardziej mrocznych okresów w historii Polski. Z jednej strony ludzie z ulgą przyjmowali to, że skończyła się wojna, z drugiej - ta Polska powojenna była jednak bardzo daleka od wyobrażeń większości o tym, jak by chcieli, żeby ich kraj wyglądał. Do tego dochodziły zniszczenia wojenne, przesiedlenia, szaber i wiele innych. Szczególnie niebezpieczne były miejsca takie jak Szprotawa - pograniczne miasta i wsie, gdzie wciąż trwały walki.


Rodzina Misków - 1946

Właśnie w Szprotawie znalazła się rodzina Misków w 1946 roku, kiedy wszyscy jej członkowie powrócili z przymusowych robót w III Rzeszy. W miasteczku, które jeszcze do niedawna było było niemieckie, zaczęli nowe życie w raz z innymi Polakami przesiedlonymi z różnych stron kraju. I to właśnie w czasie pokoju wydarzyła się tragedia, przez którą życie straciło 6 osób.


Szprotawskie "Archiwum X"

Ówczesne władze niezbyt chętnie dzieliły się informacjami o śledztwie i dalszych losach winnych masakry w tzw. czerwonej piwnicy przy ulicy Polnej w Szprotawie. Jednak już w XXI wieku do sprawy postanowili powrócić miłośnicy lokalnej historii i to właśnie dzięki nim poznaliśmy historię zabójstwa rodziny Misków z 1946 roku.


I tę historię usłyszycie w odcinku "Ubek kocha najbardziej".


Źródła


Comments


bottom of page